Banca nu a blocat transferurile printr-o frauda pe OLX. E normal?

frauda olx

„Am fost fraudat pe olx, am dat datele cardului si am autorizat 3 tranzactii din cont incercand sa vand un produs.

Am reclamat imediat frauda la call center-ul bancii care mi-a blocat cardul si mi s-a dat refuz la plata pe cele 3 tranzactii.

Ulterior banca a dat aviz nefavorabil refuzului la plata astfel ca sumele au fost transferate in conturile infractorilor la distante de 2 respectiv 4 zile.

Am facut si plangere penala la Politie.

Am facut sesizare la banca care mi-a scris ca eu sunt vinovat ca am dat datele de pe card si ei nu au nici.o vina.

Am facut sesizare la anpc si astept raspuns dar banuiesc ca va fi la fel cu raspunsul bancii.

Credeti ca mai pot recupera banii si in ce mod?
Multumesc!”

Nu este normal ca banca sa permita transferurile efectuate printr-o frauda pe OLX, dupa ce ati sesizat banca despre faptul ca este vorba de o frauda.

Chiar daca dumneavoastra ati autorizat tranzactiile sau ati trimit datele pentru autorizare escrocului, din momentul in care ati anuntat banca cu privire la frauda, aceasta ar fi trebuit sa blocheze tranzactiile.

Este incorect ca banca sa se foloseasca de prevederile din contract potrivit carora este vina dumneavoastra daca transmiteti unor necunoscuti datele cardului sau cele de logare.

Dumneavoastra ati transmis datele cardului si ati autorizat tranzactia in necunostinta de cauza, nefiind constient ca este vorba de o frauda.

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti la banca o reclamatie, in care sa cereti sa fiti despagubit pentru transferurile aprobate de banca dupa ce ati sesizat ca este vorba de o frauda.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la banca, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

2 × = 16