Ce este de facut daca mi se trage mai mult de jumatate din indemnizatia poprita?

„Bună ziua. As avea nevoie de răspunsul dumneavoastră la o problema pe care o întâmpin
Am doua popriri pe cont.

Una este o datorie de la AJPIS , iar cealaltă sunt dobânzile pe care aceștia mi le-au pus pt ca nu am achitat integral suma. Banii care îmi sunt virați în cont sunt tot de către aceștia( indemnizatie) .

Din câte știu legal dacă ai 2 sau mai multe popriri pe cont , îți ia 50% din suma,dar mie îmi trag mai mult din 3288 cât este indemnizatia primesc doar 688 de lei. Ce este de făcut în acest caz?”

Intr-adevar, conform legii (Codul de procedura civila), in cazul mai multor popriri se poate retine maxim jumatate (50%) din venituri (pensie, salariu) sau dintr-o indemnizatie. (Vezi aici prevederile legii)

Deseori, insa, din cauza neatentiei celor care initiaza executarile silite, se retine mai mult decat maximul legal.

Pentru rezolvarea acestei probleme, trebuie sa trimiteti o cerere la autoritatea care a impus poprirea, AJPIS, si sa solicitati respectarea legii, respectiv incadrarea in maximul de 50% pentru mai multe popriri.

Va rog sa reveniti, daca aveti nevoie de ajutor cu poprirea indemnizatiei.

3 − = 2