Am fost inselata de firma de investitii Fintrends. Cum pot sa recuperez banii?

fintrends investitie inselatorie frauda scam

„Buna ziua
Am citit pe un site in care rasundeati dvs reclamatiilor privind frauda crypto
Am patit acelasi lucru cu BRUA asa zis program de investitii – depunere de 1250 lei si promiteau castiguri substantiale
M-am inscris 17 iulie 2024 m a contactat un domn de la BVB ,evident nu era, am depus din ING in Revolut suma de 1250 lei card virtual – si dupa i am transferat intr un cont la asa zisa firma de investitii Fintrends
Imediat m a contactat o doamna care mi a dat acces cu link user parola pe o platforma de crypto pentru transgaz, nuclearelectrica …unde vedeam suma depusa care crestea foarte putin , nu zilnic , in urma tranzactiilor pe care le facea doamna
Dupa o perioada de timp mi a cerut iban ing sa imi vireze o suma pentru marire de limita tranzactii
Am cazut in plasa lor si am scos banii din ing si m au pus sa ii depun intr un aparat bitcoin romania
Am sunat la cei de la bitcoin romania si mi au spus ca nu pot face nimic deoarece banii erau deja transferati

Am depus plangere la politie , la DNSC
Am incercat sa fac un refuz plata Revolut dar sun ei ca din punctul lor tranzactia este ok
Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cumva cu orice detaliu informatie

Multumesc frumos
O zi buna
Va rog daca ma puteti ajuta cu orice sincer nu stiu ce sa fac”

Intr-adevar, site-ul Fintrends.org (foto) este o falsa platforma de investitii in actiuni si criptomonede cu care se fac inselatorii.

Schema fraudelor online cu investitii este urmatoarea:

1. Escrocii promit castiguri mari, intr-un timp scurt, prin cumpararea de actiuni la firme cunoscute, precum Transgaz, Nuclearelectrica sau criptomonede, precum Bitcoin.
  2. Pentru a pacali oamenii ca sunt brokeri sau consultanti financiari de incredere, se erijeaza in reprezentanti ai unor firme de investitii cunoscute sau a unor platforme care par de incredere.
  3. La inceput, solicita sume modice pentru investitii, de cateva zeci sau sute de euro sau dolari.
  4. Ulterior, prin aplicatii sau site-uri false, arata celor pacaliti ca au castiguri foarte mari, care cresc de la o zi la alta, astfel ca le cer tot mai multi bani pentru a face noi investitii.
  5. Cand cei pacaliti suspecteaza ca ceva nu este in regula si vor sa-si retraga investitiile, escrocii spun ca banii sunt blocati sau ca trebuie platite diverse taxe, pentru care cer alti bani.
  6. Daca victima inselatoriei nu vrea sa le mai trimita bani, escrocii recurg la o tactica agresiva, si anume amenintari cu Interpolul, pentru acuzatii de spalare de bani sau alte false ilegalitati.
  7. In ultima instanta, escrocii incearca sa-si pacaleasca victimele, sub alte identitati, promitandu-le ca le pot recupera banii pierduti.

Ce trebuie sa faceti pentru recuperarea banilor

Pentru recuperarea banilor pierduti, trebuie sa faceti o reclamatie la Revolut, in care sa cereti anularea transferului facut catre Fintrends si rambursarea banilor.

De asemenea, trebuie sa faceti o plangere la Politie, prin completarea formularului online de pe site-ul Politiei Romane, de la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la Revolut si de la Politie, pentru a va ajuta sa rezolvati problema fraudei online pe site-ul Fintrends.org.

× 1 = 3