banci

De ce mi s-au oprit toti banii de pe cardul de salariu?

De ce mi s-au oprit toti banii de pe cardul de salariu? Astept raspunsul urgent datorita faptului ca nu mai am cu ce sa intretin familia

Postat in data: 09 feb., 2016

Ce demersuri pot sa fac daca mi s-a pus poprire pe contul in care imi intra indemnizatia si alocatia pentru copil?

Buna ziua! Ma puteti lamuri si pe mine va rog, mi s-a pus proprire pe un credit personal mai vechi de 5-6ani, (nu am fost anuntata telefonic si domiciliul l-am schimbat), mentionez ca in contul imi intra indemnizatia si alocatia copil. Ce demersuri pot sa fac?

Postat in data: 29 ian., 2016

Se poate sa fac un imprumut la o banca din Romania daca lucrez in Italia?

Lucrez in Italia cu contract de munca indeterminat din 2010 la acelasi loc de munca. Am in jur de 1000-1500 de euro la luna. As dori sa fac un imprumut in Romania, se poate? Ce acte imi trebuie si cum se procedeaza? Am residenta in Italia practic toate actele necesare pt Italia am.

Postat in data: 25 ian., 2016

Ce fac daca am primit o notificare de poprire executorie, dar nu am datorii sau restante la banci?

In data de 29.12.2015 am primit urmatorul e-mail:

„Draga client,

Te informam ca in data de …, conform dosarului: …, transmis de executorul…, cu numar adresa: …, s-a instituit o poprire executorie in suma de 5969 RON.”

Despre ce poprire este vorba? Eu nu am datorii sau restante la banci.

Postat in data: 18 ian., 2016

Ce as putea face daca banca mi-a blocat conturile pentru o datorie la un credit?

Am si eu blocate conturile in calitate de tert poprit pentru un credit pe care l-am avut pe societate si mi-au blocat si contul in care am primit alocatia.

Am avut perioade in care am platit dobanzi foarte mari si nu mi-au scazut nimic. Ce as putea face? Multumesc.

Postat in data: 14 ian., 2016

Cati bani mi se pot lua din pensie pentru o poprire?

Daca am pensia revizuibila la an cat imi poate pune poprire?

Postat in data: 11 ian., 2016

Ordonanta de Urgenta nr.50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori

Postat in data: 06 dec., 2015

Este normal ca banca sa ceara justificarea majorarii salariului la solicitarea unui credit?

Este normal sa mi se ceara la acordarea unui credit justificare de la angajator prin care sa se prezinte motivele unei mariri mai mari de 20%? Doresc sa iau un credit auto si cand am fost sa depun dosarul mi s-a spus ca nu mi se poate lua in calcul salariul marit acum 6 luni, deoarece marirea este mai mare de 20%. In acest caz banca ma suspecteaza de frauda: ca as fi convenit cu angajatorul sa imi treaca in acte un salariu mai mare ca sa pot lua un credit. Sunt revoltata!! Mi se pare un abuz. Cum sa procedez si mai ales unde ii pot reclama ? Multumesc

Postat in data: 27 nov., 2015

E normal ca angajatorul sa opreasca pentru o poprire 1/3 si banca 2/3, pentru acelasi credit?

Banca imi opreste 2/3 din salariu lunar, adica cam 500, dar trimite catre executor 188 din doua in doua luni. De ce nu vireaza tot ce opreste? Sau e normal ca executorul a trimis poprire si la banca si la angajator? Angajatorul opreste 1/3 si banca 2/3, pentru acelasi credit?

Postat in data: 17 nov., 2015

Este legal ca banca sa cesioneze creditul la Kruk fara a fi anuntat?

Am un credit de consum 2010-2017, iar in 2014 am fost dat afara de la locul de munca ilegal drept pentru care ma judec cu angajatorul. Din 2014 nu am mai fost angajat si nu am reusit sa mai achit ratele. Banca a cesionat creditul la Kruk, fara a fi anuntat. Este legal? Am gasit in contractu de credit si anumite clauze ilegale, clauza administrare cont, dobanda retragere si multe altele. CE POT FACE IN ACEST CAZ?

Postat in data: 09 nov., 2015

Se poate sa-mi puna poprire pe jumatate din salariu, daca am restante la doua banci?

Am doua banci restante, sunt intretinator de familie (sotul nu lucreaza si copilul e student) si nu inteleg de ce vor sa-mi puna poprire pe 1/2 din salariu ci nu pe 1/3? Lucrez in invatamant si salariul meu net este sub 2000 ron.

Postat in data: 02 nov., 2015

De ce nu pot sa scot bani de pe un card Barclays emis in UK la un bancomat in Romania?

Am un card din UK de la BARCLAYS si nu pot sa scot bani. Am prieteni in alt oras din Romania si ei pot sa scoat? nu au nicio problema. Vreau sa stiu eu de ce nu pot sa scot. Imi zice ca Cipul nu poate fi gasit.

Postat in data: 20 oct., 2015

Cu cine se poate negocia cand se face poprire pe salariu si pe conturi?

Cu cine se poate negocia cand se face poprire pe salariu si pe conturi? Am poprire pe salariu si mai nou si pe contul in care primesc salariu. Cu cine pot discuta pentru un angajament de plata sa numai extinda poprirea?

Postat in data: 08 oct., 2015

De ce nu pot scoate bani de la bancomat cu un card Santander?

Buna, am venit din UK de vreo 2 luni si pana acuma n-am avut nici o problema cu cardul, dar din senin s-a blocat. Cand il bag in bancomat zice ca banca nu il accepta sau ca e blocat. Zice diferit la fiecare bancomat. Am sunat la Santander dar ei imi zic ca acolo nu le arata ca ar avea ceva cardul. Ce pot sa fac sa reusesc sa scot banii? In Anglia nu mai merg…

Postat in data: 06 oct., 2015