Intrebari si raspunsuri

Am luat teapa cu o suma mare de bani de Blochchain.com și de modertrader.UK
blockchain teapa

„Am luat teapa cu o suma mare de bani.
Buna ziua am fost mințiți de o companie Blochchain.com și de modertrader.UK de o suna de 20000 mii euro,suntem in Germania și mergem luni pa poliție aici,nu mai cred ca deja vom întoarce banii”

Postat in data: 07 sept., 2023

Mai pot retrage banii investiti in bitcoin din aplicatia Moonpay sau a fost teapa?
moonpay criptomonede teapa

„Va salut. In urma cu putin timp am fost indrumat de catre o persoana apropiata sa iau legatura cu un agent , broker sau cum se numeste el, pe a face niste tranzactii cu bitcoin. Aplicatia de baza este moonpay. As dori , daca ma puteti ajuta, sa-mi spuneti daca mai pot retrage banii din aplicatie sau a fost teapa. Va atasez mai jos cateva capturi de ecran. Va multumesc.”

Postat in data: 07 sept., 2023

Este legal ca IFN-urile sa acorde imprumuturi celor aflati in Biroul de Credit?

„Bună seara! V-am găsit ulterior pe un site și am văzut că ați mai rezolvat probleme asemănătoare cu a prietenului meu.
Aceasta a apela la un moment dat la un IFN, dobanda era enormă, iar după aceea din ce am inteles aceștia l-ar fii băgat în biroul de credite fara a il notifica. El a mai apelat după aceea la câteva IFN uri neachitand prima dată și fiind practic in biroul de credite si am citit undeva ca nu e legal sa ii acorde fiind în biroul de credite. Stiti cumva ce ar putea sa faca sa scape din asta?

Mulțumesc, o seara buna”

Postat in data: 01 sept., 2023

Se poate aplica Codul Penal pentru neplata abonamentului cu telefon inclus?

„Buna ziua, va rog un sfat : anul trecut, in Elvetia, soțul meu a făcut un abonament la o companie telefonică cu telefon inclus. Nu s-a mai înțeles cu angajatorul, a predat actele din Elvetia si a părăsit țara. Telefonul si ratele la abonament au rămas neplătite. As putea sa propun companiei telefonice sa platesc doar telefonul nu si abonamentul având in vedere ca nu s-a folosit deloc de abonament? Se poate ajunge la o executare silită pentru neplata abonamentului? Se poate aplica Codul Penal? Va rog din inima un răspuns”

Postat in data: 31 aug., 2023

Daca sunt garant la un credit, mi se poate face poprire pe salariu?

„Bună dimineața. Am o întrebare. Dacă sotul are un credit de nevoi personale iar eu sunt garant la el .Se pune problema popririi .Mi se va face și mie poprire pe salariu sau doar lui ?”

Postat in data: 31 aug., 2023

Cum aflu ce datorii am, daca nu-mi pot face cont la Biroul de Credit?
Stergere Biroul de Credit

„As vrea sa stiu ce datorii am si nu pot sa imi creez cont la biroul de credit pe website ,oare sti la ce adresa trebuie sa trimit cerea si ce sa scriu in acea cerere? Multumesc”

Postat in data: 29 aug., 2023

Cum se face un transfer din Anglia pe un card Revolut?
transfer revolut

„Buna ziua ! Ca sa imi transfere bani din Anglia pe un card Revolut Standard( al meu ) cum se procedeaza ? Eu sunt la inceput si nu prea inteleg.Va multumesc”

Postat in data: 29 aug., 2023

Cat dureaza un transfer din Italia la o banca din Romania?

„buna ziua.societatea de asigurari unipol Din Italia mi-a facut un transfer de 8000 euro pe contul euro deschis la banca Transilvania, Plata a fost facuta pe data de 4 August si nici pana acum nu mi-au intrat banii.Controlez Mereu pe bt Mobil dar contul in euro ramane 0 !”

Postat in data: 28 aug., 2023

Soldul datoriei nu scade, desi am respectat angajamentul de plata. Ce trebuie sa fac?

„Am un angajament de plata la executor pentru un credit ipotecar pe care l-am respectat conform angajamentului,dar soldul tot nu scade cu toate ca platesc sume considerabile ! Este ceva de facatut in acest sens ? La cine pot apela pentru un sfat ?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Cum procedez daca am intarziat cu ratele la banca?

„Salut cum sa procedez cu rata la banca am întârziat, cu ratele si executorul silit mi a trimis acasă, ce sa fac?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Trebuie sa platesc o taxa pentru a retrage banii investiti pe platforma bitcoin?
teapa platforma investitie bitcoin

„buna ziua am o întrebare la dumneavoastră ,eu m-am in registrat mi-am făcut portofoliu si am făcut cu ajutorul unei doamne de la platforma ,eu am intrat platforma cu 50 euro cas primesc 750euro si doamna mia cerut toate datele mele si poza asa a zis ca trebuie ,știți ce a făcut doamna are profilul meu la ua si banii nu mii da imi zice sa achit 250 si pe urma imi da bani va rog spuneți eu va dau datele mele de la profil ,va rog ajutați mă ,si mie chind mi-am facut profilul mia venit cod pentru profil si doamna le are.

doamne ma ajutat sa înregistrat programa si a cerut datele mele sa facă profilul ca sami faca sâni vie banii in portofoliul meu si codul ia mi la tat sal pun la plata ,aceasta Este doamna si codul ei.”

Postat in data: 26 aug., 2023

Am luat teapa cu tranzactii forex in contul de broker orion-innovationmarkets. Pot sa-mi recuperez banii?

„Buna ziua dl.Vasile Coman ,am primit o teapa cu gesteonatea contului pentru tranzacti forex ,am inntrodus 6k eur convertiti in btc si am trimis la adresa care o aveam in contul de broker https://orion-innovationmarkets.online/signin ,si acum imi cere 1500 eu pentru finalizarea tranzactiei ,ce spuneti se mai pot recupera bani ?Multumesc !”

Postat in data: 25 aug., 2023

Unde pot verifica daca o masina este sub sechestru?
sechestru masina registrul national de publicitate mobiliara

„Cum pot afla cine a pus sechestrul pe masina pe care vreau sa o cumpar? Va multumesc!”

Postat in data: 24 aug., 2023

Cum pot afla daca mi-am luat teapa pe moonpay cu un broker de crypto?
moonpay teapa

„Cum pot lăsa capturi de ecran sa întreb dacă mi am luat sau nu teapa pe moonpay cu un broker de crypto?”

Postat in data: 24 aug., 2023

Nu pot inscrie autovehiculul, pentru ca e sub sechestru. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!Am cumparat un autovehicul marca Audi A4 B7 si nu o pot inscrie pentru ca fostul proprietar o are pusa sub sechestru.Ce trebuie sa fac pentru a rezolva situatia?Va multumesc!”

Postat in data: 23 aug., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns in instanta pentru un credit neplatit din 2006?

„Am un credit din 2006 2007 am plătit cățva ani si na mai putut plăti si am ajuns la istanță ce pot face in asta caz?”

Postat in data: 22 aug., 2023

Cum scap de executarea silita daca sunt girant?

„Am girat un prieten acum aprx.6 ani.N a mai plătit și mi au pus de la car judetean porprire mie pe salariu și mai apoi pe indemnizație pana anul trecut in Iunie .De anul trecut din Iunie n am mai plătit.

Am promit o somație de la executorul judecătoresc și atât.N am bunuri pe numele meu și nici angajata nu sunt .Ce pot sa fac sa scap de aceasta situație .Nenorocitul ăla este in strainatate bine mersi și eu platesc pentru el ? Va rog sa ma sfătuiți?”

Postat in data: 20 aug., 2023

Dupa cate zile de restante la credit se poate demara executarea silita?

„Bună seara! Am un salar de 3300 de lei din care am de achitat următoarele credite făcute anil trecut în 2022 la Ifn-urile: Icredit, Credit Prime, Mozipo, Viva Credit și Provident și am și un credit la Raiffaisen, dar sunt la zi cu toate ratele la ei.

Sunt mamă singură și la 31 August 2023 mi se încheie contractul de muncă pentru că am fost angajată doar pe anul 2022-2023. Menționez că la Provident și Icredit înregistrez întârzieri de peste 199 de zile. La Credit Prime și la Viva Credit am ajuns la o înțelegere de plată și ar trebui să le termin în luna lui Decembrie. La Mozipo, Icredit și Provident am mai făcut plăți parțiale.

Intrebarea mea este aș putea să mă trezesc cu dosar de executare silită la Icredit și Provident? Până acum nu am primit nicio hârtie de la ei doar mesaj pe telefon în care mi se spune că înregistrez o sumă restantă și numărul de zile de întârziere. Executarea silită când se poate demara dacă la niciuna dintre ele nu mi s-a declarat creditul scadent anticipat?
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 15 aug., 2023

Ce fac daca mi se cere taxa pentru retragerea profitului din investitia in Neocapital?
teapa neocapital broker inselatorie scam

„Aș vrea să vă rog să mă sfătuiți ce sa fac în situația în care, după ce am investit o sumă maricica la Neocapital, am cerut să retrag profitul care este de 8000$ și expertul financiar m-a ajutat sa fac cont pe Coinbase pentru retragere, dar mi se cere o taxă de 20%, adică 1600$.

Mi se pare enormă aceasta taxă și am fost avertizata, ca să nu spun amenințată că, dacă nu plătesc taxa în 48 de ore, vor fi aplicate penalități și chiar pot fi acționată în judecată. Ce ma sfătuiți să fac? Eu cred ca e țeapă…”

Postat in data: 14 aug., 2023