Intrebari si raspunsuri

Cum reinstalez aplicatia BT Pay pe alt telefon?

„De ce nu îmi pot reinstala bt pay pe alt telefon mobil?”

Postat in data: 12 iun., 2023

E inselatorie daca descarc o aplicatie pentru job online prin ebay?
aplicatia okx bitcoin crypto frauda scam

„Buna ziua! Ieri am găsit pe facebook un anunț cu job online pentru ebay si shaine. Am întrat în legătură cu o persoana pe wpp care mi-a arătat ce am de făcut. Am creat un cont apoi am întrat în contul ei, ca sa plasez cumva produse pe ebay dupa urma cărora
castiga un comision si parte din el imi revenea si mie. Apoi intram în contul meu am făcut același lucru și la mine, normal ca eu aveam comision foarte mic pentru fiecare comanda.

M-a pus sa descarc aplicatia OXK, am transferat USDT în aplicația respectiva, cineva mi
i-a cumparata si mi-au transferat banii în lei in contul de revolut.
Azi ca sa pot îndeplini o sarcina cu o comanda care are comision mai mare trebuie cumva sa încarc contul de OKX cu suma de 197 lei. Nu știu dacă este înșelătorie sau dacă sa merg mai departe.”

Postat in data: 11 iun., 2023

Cum pot sa-mi recuperez banii dintr-o inselatorie cu criptomonede?

„Bună,
Va rog să mă ajutați cu un sfat, am fost abordat de o persoana pentru a investit în criptomoneda, până la urmă m-a convins si am învestit cică o suma minimă de 1200lei, la care a zis că o să fiu contactată de un consultant financiar să îmi spună cum se fac
tranzacții.

Da, am fost contactată de altă persoană care m-a întrebat cum vreau să retrag bani din contul de investiți, ca cu ce bancă lucrez, i-am zis, mi-a trimis un link cu o aplicație Neo Capital, a trebuit să o descarc pe telefon, apoi să descarc biance, pe urma a
zis că trebuie să facă secregare între contul de investiții și contul meu.

Ma pus să fac card virtual să transfer bani de pe cel fizic pe cel virtual și de acolo cică că face segregare.

Am întrebat dar banii nu se transfera așa nu că revin înapoi în cont.
Bineînțeles că bani sau transferta, și am făcut contestație la bancă că refuz tranzacția.

Am primit răspuns nefavorabile ce aș putea să fac acuma sa îmi recuperez bani , sunt disperată.

Ieri i-am trimis mesaj unde sunt bani cei 14000lei care sau transferat cică că sunt în contul de investiții al meu că a fost o eroare de la bancă mea și ia transferta când sa făcut segregare.

I-am zis că vreau bani înapoi a zis ca trebuie să într-un în contul de investiți și să îi retrag dar trebuie să descarc ceva aplicație iar cică că numai așa pot.
Că îmi pune bani acolo și eu de acolo să îi iau.
Nu știu ce să fac.

Mulțumesc anticipat!”

Postat in data: 10 iun., 2023

Cum reinstalez aplicatia CEC Bank, daca mi-am schimbat telefonul?

„Vreau să-mi schimb telefonul,dar rămâne același numar.. cum pot reinstala aplicația cec bank pe noul telefon?”

Postat in data: 04 iun., 2023

Dupa trecerea de la myBRD la You BRD nu mai am acces la contul ONG. Ce trebuie sa fac?

„Pe MyBRDNet am avut anterior 3 conturi personale și contul de ONG (la care, pe langa abonamentul pe persoana fizica, plateam un abonament separat pentru aceasta asociatie persoana juridica.)
De cand am trecut cu conturile personale pe YOU BRD, nu mai am acces deloc cu ONG). Rog rezolvati-mi aceasta problema urgent, intrucat de cca. 2 saptamani nu mi-am mai putut face platile pe acesta asocietie.
Practic, pe MyBRD Mobile, imi cere Cod activare si Parola unica prin SMS pe care nu stiu de unde sa le primesc.”

Postat in data: 04 iun., 2023

Ups…a intervenit o problema. Cardul este deja adaugat in BT Pay. De ce?

„Ups…a intervenit o problema. Cardul este deja adaugat in BT Pay. De ce???”

Postat in data: 03 iun., 2023

Vodafone m-a inselat cu factura pentru un telefon. Ce pot sa fac?

„Bună ziua am și.eu o.intrebare am cumpărat, un telefon de la vodafon în rate, cu prelungire abonament mi sa spus inițial c va fi abonamentul pe luna de 750 RON, și pe următoarea luna va fi un pic mărit unde ma aștepta l 150 RON, numai ca defapt avem doua
abonamente închise și toate ratele mi sa băgat într-un singur factura de plata în care mia venit suma de 2700 RON, întrebarea mea cum este posibil sa mi se adune toate ratele pe o singura factura de plata , menționez ca angajata lor nu mia comunicat din înainte ca o sa îmi anuleze tot pe aceeași factura ,ce pot face în problema asta”

Postat in data: 30 mai, 2023

Ce fac daca nu pot plati creditul la Hora Credit?

„Bună seara. Acum 3 luni am accesat un credit de la cei de la Hora credit. O mai făcusem și în trecut dar n am avut probleme cu plata lor. Acum la un credit de 2000 RON nu am putut face plata luna următoare din motive financiare. În 2 luni creditul ajunsese la aproximativ 5000.

M au sunat de câteva ori și le-am spus ca eu nu pot face plata acestei sume exagerate la care nici nu m am gândit ca va ajunge. Îmi cereau sa fac plăti parțiale de 1000 de RON pe luna dar asta însemna că luna viitoare ajungeam la aceiași suma. Acum 3, 4 zile am primit mesaj ca s a demarat procedura de executare silita….
Cred ca în prezent, la 3 luni de la accesarea creditului suma totala a ajuns la 7000.Ce pot face?”

Postat in data: 27 mai, 2023

Pot sa fac credit in Romania, daca lucrez in Germania?

„Bună ziua ași vrea și eu sa va antreb dacă ași putea sa fac un credit an România dacă lucrez an Germania.”

Postat in data: 25 mai, 2023

Se rezolva ceva daca fac sesizare la banca pentru recalcularea ratelor la credit?

„Buna ziua! Curând, am văzut ceva știri în legătură cu băncile care au fost amendate de ANPC pt calculul ratelor… Noi, „clienții”, dacă facem sesizări se poate rezolva ceva ???
Am făcut anul trecut credit ipotecar pt 30 de ani,cu dobândă variabilă în funcție de Ircc . Am pornit de la o Rată lunara de 1725 de lei și am ajuns la 2940 de lei… Luna aceasta ,de exemplu, am rata principala 69 de lei și dobânda 2870 lei. Ar trebui să fac sesizare și eu? Sau…. Este un risc asumat și cam atât?
Mulțumesc anticipat pentru un eventual răspuns !”

Postat in data: 24 mai, 2023

Vodafone m-a pacalit si mi-a facut un abonament de care nu stiam. Ce pot sa fac?

„Va scriu în legătură cu un contract Vodafone.
Perioada de 2 ani mi se încheiase și îmi doream un abonament mai ieftin și eventual cu un telefon, deși evitam cumpărarea telefonului cu abonament, prețul fiind în final mai mare. Ma gândeam chiar sa ma mut la Orange. Am întrat intr-un magazin Vodafone și tinerii de acolo, foarte amabili, mi-au oferit telefonul dorit(ultimul produs), care nu întra în nicio promoție, fiind un model din 2021 printr-un contract de retenție (sper ca ma exprim corect) eu fiind abonata veche și având contract cu ei și la TV(contractul la TV este încă pe numele mamei care este decedata, adresa fiind aceeasi).
Îmi doream un abonament cu Internet nelimitat și posibil mai ieftin decât cel precedent pt care plăteam 16 euro(Red 14).

Rezultatul a fost un abonament de 12 euro(Red 13) și o rata de aproximativ 14euro pt telefon..în lei, ziceau ei=160.75 ron/luna.
Nu am calculat pe moment cum rezulta suma pt ca 12+14=26 euro =26×5=130 ron.
M-am concentrat pt a vedea dacă îmi pot permite sa plătesc și dacă exista un avantaj prin schimbarea abonamentului. În faza inițială am făcut abstracție ca rezulta pt telefon un preț de plătit în cei 2 ani de aproximativ 2400, el fiind acum la 1860(emag).
Menționez ca la semnarea contractului mi s-a oferit, aparent GRATIS, o cartela de net și un telefon Alcatel(cu butoane. Am avut chiar de ales intre doua modele!).
Ce am descoperit ulterior este ca în contul MyVodafone aveam un al 2lea nr. de telefon…și nu știam de ce.

Am reușit sa citesc ulterior documentele(contractele) trimise de ei prin sms și semnate de mine, electronic. Nu mi le-au dat tipărite.
Și am descoperit ca pe lângă contractul pt abonament cu telefon(12+14 euro) mai aveam un contract cu abonament pt micul telefon. Aveam abonament Red9 redus la 4.8 euro/luna , plus 1.3euro/luna pt micul telefon care avea un preț de 32euro. Deci, un plus de aproape 6euro/luna la cei 26euro pt abonamentul principal.Deci asa rezultau cei 160roni/luna=12+14+6=32euro

Îmi asum vina de a nu fi citit documentele în magazin..deși este cam greu de citit pe mobil și trebuie sa fii mai decis sa impui sa îți printeze intr-o epoca în care vrem sa protejam pădurile..

Concluzia: ma simt păcalită dar și vinovata, pt ca ma așteptam ca eu, clientul, sa nu fiu în avantaj. Am fost însă plăcut surprinsa de „amabilitatea” celor din magazin, de a găsi soluții. I-am și felicitat!
Am realizat ulterior ca au aplicat cu succes tehnica de vânzare prin omisiune, ascunzând unele informații.
Au găsit în mine clientul ideal.
Naivitatea se plătește…
Intrebare: pot sa renunț la abonamentul cu telefon Alcatel? Cum sa procedez?”

Postat in data: 24 mai, 2023

Bancile mai accepta bancnote de 500 de euro?
bancnota 500 euro

„BRD nu imi accepta bancnote de 500€ pt. a rambursa un credit „prima casa”, motivînd ca ei nu mai accepta astfel de bancnote(decizie interna), dar eu client fiind, nu am fost anunțat. Ce pot face intr-o astfel de situatie?Multumesc!”

Postat in data: 23 mai, 2023

Ce trebuie sa fac daca banii transferati nu au ajuns in contul bancii?

„Am făcut un transfer bancar, prin ordin de plata, dintr-un cont al meu de la BRD, într-un cont laTBI Bank pentru rambursarea anticipata al unui credit al fratelui meu Atanasiu Petru, in data de 10.05.2023.
Nici până astăzi 19.05.2023 suma respectiva (5.170 lei) nu a intrat în contul TBI, cu toate că a plecat de contul BRD. Ce s-a putut întâmpla ? Cui să mă adresez ?”

Postat in data: 22 mai, 2023

Este banca obligata sa-mi recupereze banii furati din cont?

„Mi-a fost luata din cont BRD suma de 8400 lei dar prin cateva sume mai mici fara voia si instiintarea mea. Mai am vreo sansa sa-mi recuperez banii? Am facut eu reclamatie la banca. Este banca obligata sa-mi recupereze banii? Nu banca i-a oprit.”

Postat in data: 21 mai, 2023

Cum procedez pentru anularea unui card de credit Axi Card?

„Bună ziua cei de la Axi credit ,,,i au adus fiului meu bonlav cu capul direct in spital l secția 15vcard cu credit l a pus să semneze un contract,deși era sub influența medicamentelor ,,,sincer nici nu știu dacă a semnat el sau altcineva din secția 15 psihiatrie al spitalului Obregia!!!după 4 luni iba venit de plată 1100lei ,,,nici
nu știu ce să fac unde să apelez ,va rog ajutați mă!!!”

Postat in data: 20 mai, 2023

Credius mi-a aprobat un credit, desi aveam multe datorii la alte IFN-uri si la banca. Ce pot sa fac?
credius-reclamatie

„In luna noiembrie 2022,am facut un credit la Credius care mi-a fost aprobat,desi la acel moment figuram cu credite la mai multe ifn-uri si cu un credit mare la BCR. Inca de la acea data am platit rata in valoare de 1200 lei la Credius in fiecare luna cu cateva zile intarziere,dar,nu am intarziat nicioadata 30 zile.

Cu toate acestea,Credius mi-a dat dosarul firmei Integral Collection si de atunci in fiecare luna cand depasesc cateva zile data de plata a ratei,aceasta firma ma suna si imi trimite mesaje cu amenintari ca daca nu platesc voi fi raportata la biroul de credite.Intr-adevar,am foarte multe ifn-uri de platit si un salariu lunar de 3500 lei si nu stiu cum o sa ma mai descurc,dar,m-am tot imprumutat ca sa nu ajung la biroul de credite.Ce pot sa fac referitor la imprumutul de la credius?…Multumesc..O zi buna va doresc..Sper sa aveti timp si sa imi raspundeti.”

Postat in data: 08 mai, 2023

Cum pot opri dobanda la Viva Credit, daca nu mai pot plati?

„Pot opri dobânda de la Viva credit ? Nu reușesc să mai rambursez decât dobânda mă simt dator pe viață la hoții ăștia ce pot face ?”

Postat in data: 05 mai, 2023

Ce se poate intampla daca nu platesc datoria la CAR?

„Am și eu o datorie la CAR din 2016,nu am plătit nimic acum m-au dat în judecata și ma executa silit.Nu am nici un bun pe numele meu,se poate întâmpla ceva mai grav,închisoare?am de plătit aproape 3000 lei.”

Postat in data: 03 mai, 2023

Se poate face refinantarea creditului la aceeasi banca?

„Bună ziua. Îmi doresc tare mult să îmi dați un sfat vă rog. Problema stă în felul următor, am un credit de refinanțare la BCR făcut în luna decembrie(20000) , pe lângă el mai am alte 4 în valoare de 4000 de lei ( 12000), pe 4 mai se împlinesc cele 3 luni de la ultimul credit. Aș vrea să refinantez din nou tot la ei pentru a prinde toate creditele într-unul singur și ceva bănuți în plus de care am nevoie.

Întrebarea mea este , va fi posibil sa fac acest lucru? Am mai citit pe internet și am văzut fel și fel de situații cum ca nu se poate, că nu merge refinanțare la aceeași bancă. Ce mă sfătuiți să fac? Menționez ca am un salariu net de 2700 de lei. Mulțumesc frumos.”

Postat in data: 02 mai, 2023

Cat dureaza un transfer Revolut – ING?

„Am făcut un transfer de pe revolut pe ING în euro ieri și tocmai azi miau făcut transferul în cont dar nu miau întrat banii în contul de ING transferul lam făcut ieri la ora 8. 30”

Postat in data: 02 mai, 2023