Intrebari si raspunsuri

De ce mi se transmite ca nu am numarul de telefon mobil actualizat, cand vreau sa-mi inregistrez cardul in BT Pay?
BT-Pay_adauga_card

De ce mi se transmite că nu am Nr de telefon mobil actualizat la bancă cînd vreau să mi fie înregistrat cardul in aplicatia BT Pay?

Postat in data: 05 nov., 2022

Vodafone mi-a prelungit abonamentul fara sa fiu instiintata. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie

Buna seara. Sotul meu,persoana cu handicap grav,nedeplasabil,a sunat la vodafon sa vada ce oferta i se face pt prelungirea de abonament. Surpriza: abonamentul era prelungit fara sa fie de acord din luna iunie. Doamna cu care a vb a zis ca s-a prelungit in magazin,apoi la telefon ,nici ea nu stia ce sa mai minta. Cert e ca abonametul nu a fost prelungit cu voia sotului. Ce se poate face? Va multumesc frumos!

Postat in data: 04 nov., 2022

Cum reactivez etoken BCR, daca mi-am schimbat numarul de telefon si sunt in strainatate?
etoken-bcr-aplicatie

Buna ziua. Va scriu in legatura cu aplicatia George si E-token. Eu sunt in strainatate si nu mai am aceelasi numar de telefon. Nu mai stiu parola de la E-token si nu ma lasa sa reactivez E-token…am incercat sa sun dar nu merge. A-ti putea va rog sa ma ajutati?

Postat in data: 04 nov., 2022

Am fost pacalita sa investesc in bitcoin. Mai pot recupera banii?

Bună ziua, va scriu pentru ca am fost înșelată prin aplicarea Moonpay. ..Am fost abordata pe Facebook pentru a ma înscrie în aplicația telegram în investiții în crypto cu bitcoin…având foarte multe datorii și un soț bolnav care nu poate muncii…miam dorit sa fac rost de bani pentru a plăti datoriile dar nu am făcut decât sa sa ma bag în mai multe datorii,am investit sume in jur de 15 000 de lei la care mi sa propus ca voi câștigă 50000 de $ dar după ce am achitat tot în momentul în care trebuia sa primesc banii au șters contul de pe telegram și am rămas în paguba uriașă…..

As putea sa mai recuperez banii pierduți?? menționez ca am toate dovezile de plată din aplicația bitcoin și în extrasul de cont ca am achitat aceste sume …
Va rog sa ma îndrumați ce trebuie sa fac sa îmi recuperez banii
Va mulțumesc!

Postat in data: 04 nov., 2022

Ce trebuie sa fac daca am primit plicuri pentru plata asigurarilor de la SVS Austria?

Buna ziua ,eu am incheiat legal activitatea in A in 31.05.2019, acuma recent am primit vreo 7 plicuri de la svs cu suma de 7000 pe care trebuie sa o platesc,insa eu cind am incheiat activitatea am fost la zi cu toate platile,nu stiu exact ce se intimpla,am trimis email pe adresa lor vs@svs.at si am primit raspuns de la noreply at ca nu se ia in considerare acel email,nu stiu cum sa lamuresc problema,va multumesc frumos.

Postat in data: 03 nov., 2022

BRD a intarziat sa trimita la Fondul de garantare cererea de instrainare a imobilului. Ce pot sa fac?

In data de 21 Septembrie am depus la sediul unei agenții BRD o cerere de înstrăinare a unui imobil către Fondul de Garantare (pentru a-l putea vinde, acesta a fost achiziționat in urma cu 8 ani prin Prima Casa).

Dosarul a stat mai mult de 30 de zile pe biroul angajatei BRD , aceasta uitând sa-l trimită către Ministerul de Finanțe. Le -am
adus eu aminte de el când am sunat după 30 zile sa întreb când as putea primi răspuns de la MF. Abia atubci mi-au trimis dosarul, întârzierea aceasta punându-mi in pericol noua achiziție și alte 2 tranzacții in lanț de vânzare-cumpărare ( cu ceu care urmau sa
mi cumpere apartamentul, cu cei de la care cumpărăm) mutându-mi termenele cu alte 30 de zile.

Cei de la banca au dat din umeri si si-au cerut scuze. Scuze care nu ma încălzesc cu nimic si care nu-mi rezolva problema. As dori sa știu unde si cum sa procedez pentru a se îndrepta mai repede greșeala lor. Ministerul de Finanțe nu are cum sa ma ajute, termenul maxim de răspuns la dosar fiind 30 de zile, fără posibilitate de urgentare.
Va mulțumesc!

Postat in data: 02 nov., 2022

Este legala cresterea ratei la creditul in euro, din cauza Euribor?
euribor 3 luni evolutie

Bună seara,
Am primit un mesaj de la BCR precum ca mi se mărește rata la creditul în euro de la 360 la 400 începând cu decembrie 2022. Din cauza creșterii euribor.
Este legala aceasta creștere? Ce ma sfătuiți sa fac?
Multumesc!

Postat in data: 02 nov., 2022

Dupa cat timp poate fi pornita procedura de executare silita?
mobilo reclamatie

Am citit la dumneavostra pe site ca IFN urile nu pot declansa procedura de executare silita mai repede de 3 luni. Ba de fapt chiar 6, 90 zile de neplata reprezinta momentul cand creditul este declarat anticipat iar apoi trebuie sa treaca inca 90 de zile pana cand acesta poate fi inceput ca executare silita. Sper ca am inteles corect.

Am 2 credite cu intarziere de 60 de zile catre Ocean Credit si Mobilo. Acestia insista ca pot incepe executarea silita contractul meu avand titlu de executare silita. Am tinut sa le reamintesc de legea spusa de dvs pe site si ba chiar am gasit in contract aceste doua paragrafe.

“ Creditorul poate declara scadenta anticipata atunci cand Imprumutatul nu achita timp de 90 de zile consecutive ratele ajunse la scadenta.”

“ la aparitia oricaruia dintre cazurile de incetare precizate la art. 10.2 de mai jos sa denunte unilateral contractul de credit, cu consecinta declararii creditului exigibil si scadent anticipat dupa expirarea termenului legal minim de 90 de zile de la scadenta;

e. sa procedeze la executarea silita a IMPRUMUTATULUI, pentru recuperarea sumelor datorate, dupa expirarea termenului minim de 3luni de la declararea scadentei anticipate a creditului;”

Intrebarea mea este urmatoarea, este normal sa faca asa ceva? Cum ii pot opri sau ce pot face?

Din punct de vedere legal observ ca nu este okay.

Multumesc mult si ma scuzati de deranj.

Postat in data: 31 oct., 2022

Mi-au furat datele personale si mi-au facut credit la Terra Credit IFN. Cum pot rezolva problema?
terra credit reclamatie

Bună ziua am un credit făcut la terra credit insa nu este făcut de către mine ci au fost sparte bazele de date de la Rompetrol și de acolo sau furat datele mele personale și a făcut credit în numele meu cum pot rezolva aceasta problema ??

Postat in data: 31 oct., 2022

Cat dureaza un transfer bancar de la BRD la BT?

Bună ziua, spuneti-mi va rog, daca cineva mi-a facut un transfer bancar de la Brd in contul meu Bt joi la ora 15, cand ar trebui sa primesc banii? Luni ora 9, inca nu sunt….. e vreo problema? Ar putea fi anulat transferul?

Postat in data: 31 oct., 2022

Poate banca sa-mi puna poprire pe indemnizatia de crestere a copilului?

Postat in data: 31 oct., 2022

Nu pot finaliza actualizarea datelor la BRD. Ce trebuie sa fac?
nu functioneaza you brd

cum pot sa instalez aplicația YouBRD pe un alt telefon, pentru că nu se poate finaliza actualizarea datelor. Îmi cere de doua ori fotografia cărții de identitate, prima data îmi permite,selfie îmi permite, completeaz datele, iar a doua oara nu mai este disponibil butonul de fotografiere. Rog suport pentru această problema.

Postat in data: 31 oct., 2022

Cum activez etokenul BCR?
etoken-bcr-aplicatie

Nu pot sa intru in etoken bcr. Ce pot sa fac?

Postat in data: 31 oct., 2022

Care sunt site-urile de investitii financiare la bursa, crypto, bitcoin, cu care pot sa iau teapa?

Daca vreau sa investesc la bursa sau in bitcoin, cum stiu care sunt site-urile cu care pot lua teapa?

Postat in data: 30 oct., 2022

Ce fac daca am probleme cu plata creditului Easy Credit?

Am probleme cu plata creditului Easy Credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 30 oct., 2022

BRD mi-a oprit tot salariul pentru o poprire. Este legal? Ce pot sa fac?

As dori daca se poate să mă lămuriți în privința unei situații,care personal mă depășește!O să încerc să vă descriu pe scurt situația,ca dumneavoastră să puteți înțelegeți despre ce este vorba și să îmi dați un răspuns dacă se poate!

În urma cu aproximativ 3 ani,m-am despărțit de tatăl copilului meu(nu am fost căsătoriți),si l-am actionat in instanță pentru a stabilii situația copilului nostru.Dupa cei 3 ani,s-a terminat procesul,custodia minorului fiind la ambii părinți(drepturi egale,doar domiciliul a ramas la tatal pentru că a considerat instanta ca acolo a crescut copilul).Din 2019 de cand am inceput procesul,nu am avut acces la copil nici macar 5 minute,tatal refuzând să respecte o hotărâre judecătorească!

Stiu ca nu va intra in atribuții acest subiect,dar am scris acestea ca sa înțelegeți problema cu care ma confrunt.Acum 3 luni,tatal copilului meu a dorit procură de la mine sa părăsească țara cu,copilul,nu mi-a spus unde pleaca,cand,cu cine,cat sta….categoric am refuzat!El,tatăl copilului m-a actionat in instanță,si a cerut sa ii se dea procură in lipsa acordului meu.Din motive bine întemeiate si cu dovezi clare,nu m-am putut prezenta la tribunal,iar instanța de judecată a hotărât să îi dea procură si m-a obligat să îi plătesc cheltuielile de judecata!

Asta este alta problemă care nu vă intră în atribuții,problema mea este ca m-au executat silit,tatăl a fost la un executor judecătoresc sa imi puna poprire pentru cheltuielile acelea.Nu am primit nici o înștiințare,iar în ziua salariului,cand trebuia sa intre banii,surpriză….0 lei.

Am sunat la banca cu care societatea unde lucrez are o convenție(BRD) ,am cerut explicații pentru situația aceasta si mi s-a comunicat că există un ordin judecătoresc pentru poprire.Suma datorată este de 3250 lei.Salariul meu luna această a fost de 2400 lei.Banca mi-a oprit toți banii de cum a intrat salariul.

Voiam să vă întreb dacă nu cumva s-a făcut un mare abuz,lasandu-mă fără nici un ban,in condițiile în care am 2 copii.Va rog din suflet,daca puteti sa ma lămuriți si ce imi recomandați sa fac pentru ca sunt disperată, banca m-a lasat fara nici un ban!Vă mulțumesc din suflet,O zi bună!

Postat in data: 30 oct., 2022

Daca am doua popriri, este legal sa mi se opreasca de doua ori cate o treime din salariu?

Buna ziua,am o intrebare daca ma puteti ajuta,am doua popriri pe salariu,la prima poprire se face direct de pe salariu 30% din salariu iar pt cea de a doua proprire la alta banca se face poprirea direct de pe card, adica restul care ramane a fi virat pe card din salariu se mai opresc inca 30% poprire pt a doua banca. legal ei am dreptul de a face poprire doar 30% din venit ori mie mi se opreste de doua ori pentru fiecare banca, adica 30%o banca,30%a doua banca. Ce pot face in cazul acesta?

Postat in data: 28 oct., 2022

Vodafone mi-a inchis abuziv numarul de telefon. Ce pot sa fac?
reclamatie vodafone

Vodafone mi-a închis abuziv nr. de telefon și a încheiat altei persoane contract de abonament cu nr. meu în aceeași zi (lucru confirmat de Vodafone telefonic).
Sunt 3 capete de abuz cf propriilor termeni Vodafone din link. Toate acestea le-am specificat deja in reclamația catre Vodafone:

1. dovada frauda 1 – incarcare 5 euro neluata in considerare contravine
termenilor proprii cf. 1.3.2 Perioada de grație – citez „(atât pentru Planul Tarifar Simplu cât și pentru Ofertele cu beneficii incluse) se calculează de la data expirării perioadei de valabilitate și este de 180 zile (cu excepția reîncărcarilor de 1-4 Eurocredit care nu oferă perioadă de grație). În perioada de grație poți doar să primești apeluri pe teritoriul Romaniei, fără a putea iniția apeluri în rețelele fixe și mobile naționale.”

2. dovada frauda 2 – nu a existat nici o notificare prin sms de deconectare sau suspendare a numarului cf. paragraf 3 – citez „Suspendarea și deconectarea serviciilor Vodafone poate suspenda sau deconecta serviciile prestate, cu notificare prealabilă prin SMS, din următoarele motive imputabile Clientului…”

3. dovada frauda 3 – numarul de telefon a fost alocal unui alt client desi cf. paragraf 1.5 Vodafone nu are voie sa aloce numarul acesta altei persoane – citez „Numărul de telefon alocat unui Client nu poate fi transferat în niciun fel către altă persoană. Orice astfel de operaţiune reprezintă o fraudă, Vodafone având dreptul de a retrage numărul respectiv de telefon şi de a restricționa accesul la serviciile Vodafone, cu notificarea prealabilă a Clientului […] Efectele suspendării
/deconectării serviciilor: Clientul nu mai are acces la serviciile Vodafone de pe SIM-urile suspendate /deconectate (nu mai poate să primească ori să inițieze apeluri, SMS-uri, sesiuni de date), pierde beneficiile Ofertei de pe cont și valabilitatea sa, bonusurile sau alte beneficii acordate de Vodafone, pierde creditul aflat pe Cartela SIM odată cu expirarea perioadei de graţie, precum și dreptul de a folosi numărul de telefon alocat (cu respectarea perioadei de carantină de 60 de zile).

Este vb de un număr de telefon ce îl am de 20 de ani (ultimii 12 ani la Vodafone) și deși am incercat o soluționare pe cale amiabila cu Vodafone , timp de 2 luni in care am trimis toate dovezile cerute ca eu detin numarul de telefon și SIMul, ieri am fost sunata de un reprezentant Vodafone și acuzată cum că eu aș fi vinovata si as cunoaște persoana căreia i-a fost făcut abonamentul cu numărul meu căci numărul seriei mele de SIM, pe care o dețin fizic, corespunde în sistemul lor cu abonament persoanei respective
care se pare că are un abonament national fără Roaming.

Vodafone deși a primit reclamația din partea mea nu a contactat nici până acum persoana cealaltă sa verifice SIM-ul acesteia, persoana pe care NU o cunosc.

Am incercat sa raționez cu ei și să explic că în cazul acesta nu ar trebui sa existe trafic pe abonament din moment ce eu dețin SIM ul si locuiesc in Germania și abonamentul nu are roaming. Insa ei au confirmat că există trafic de date pe abonament și nu vor sa recunoască că e vb de o eroare Vodafone sub nici o forma.

Am deschis și caz la ANPC Bucuresti și sunt pregătită sa merg in instanta dar m-ar ajuta sa înțeleg daca exista si o alta metoda de soluționare.”

Postat in data: 28 oct., 2022

Care este procedura Biroului de Credit privind datele personale ale clientilor bancilor?

Care este procedura legala prin care Biroul de Credit prelucreaza datele mele personale atunci cand am un credit la banca? Care sunt drepturile mele?

Postat in data: 27 oct., 2022

Cat dureaza un transfer de la BCR la Banca Transilvania (BT)?

Bună ziua. Duminica 23 mi sa făcut un transfer bancar de la BCR la Bt. Astăzi suntem în 26 si încă nu au întrat bani. Cat mai durează pana întra?

Postat in data: 26 oct., 2022