Ce fac daca Viaconto nu vrea sa-mi restructureze creditul?

viaconto restructurare credit

„Bună ziua viaconto nu vrea să-mi restructureze creditul în valoare de 4000 lei cu dobânda de 1500 zice că dacă nu plătesc întru negativ la biroul de credit am încercat amiabil și nu au vrut ce sa fac în aceasta situație va rog ajutați ma”.

IFN-urile, printre care se afla si Viaconto, precum si bancile, au obligatia legala de a restructura creditele celor care au dificultati financiare si nu-si pot plati ratele.

Conform OUG 50 din 2010 privind contractele de credit, „creditorii au obligația de a avea politici și proceduri adecvate în virtutea cărora să depună eforturi pentru a aplica, dacă este cazul, o restructurare rezonabilă datorată dificultăților financiare înainte de a demara procedura de executare silită„. (Vedeti aici detalii)

Aceasta obligatie legala exista tocmai pentru evitarea raportarii restantelor la Biroul de Credit sau initierea procedurilor de executare silita.

Daca Viaconto refuza sa va restructureze creditul, aveti doua cai de a merge mai departe, pentru rezolvarea problemei:

1. Adresati-va la CSALB (Centrul de Solutionare Alternativa a Litigiilor Bancare), pe site-ul CSALB.ro;
  2. Faceti o reclamatie la ANPC, pe site-ul ANPC.ro.

Va rog sa reveniti cu raspunsurile primite de la CSALB si ANPC, pentru a va ajuta sa rezolvati problema creditului de la Viaconto.

2 raspunsuri la “Ce fac daca Viaconto nu vrea sa-mi restructureze creditul?

Raspunsul de la Viaconto se refera la reesalonarea imprumutului, conform contractului de credit, nu la restructurarea acestuia, conform legii, respectiv OUG 50 din 2010.

Plata unei sume minime inseamna o indatorare si mai mare, prin aplicarea unei dobanzi de penalizare de 1,2% pe zi.

De aceea, trebuie sa cereti la Viaconto o masura de restructurare, conform OUG 50 din 2010.

viaconto reclamatie

2 × = 16