Ce mi se poate intampla daca am dat datele contului Evrixa unui necunoscut?

evrixa frauda

„Bună ziua !

Ieri am dat datele contului meu evrixa unui necunoscut , mi a zis ca se oferă un bonus cum a fost la început orange money dar ma ajuta el .. ca primim amândoi bonusul .. nu ma dus deloc capul și mintea și i-am dat accesul la cont.. apoi ma blocat și bine înțeles a șters conversația ( pe telegram ) ..

azi de dimineață am luat legătura cu banca și au zis ca contul e blocat din cauza activități suspecte , au apucat sa se facă doua transferuri de câte 3500 lei și 1000 lei .. nu au fost retrași apoi toți din cauza ca a fost refuzata suma mai mare ..

precizez ca bani nu erau ai mei deci nu mi-a furat nimic , aceea persoana a depus bani în contul meu ( după ce am citiți bănuiesc ca nici ai lui nu erau ) .. acum aștept sa ma contacteze banca sa vad ce pot face cu contul …

deci sunt foarte speriată.. îmi e frica sa nu fiu trasa la răspundere pentru divulgarea datelor 🙁 ce pot face în situația asta ? .. ce mi se poate întâmpla. ?

Va rog dacă ma puteți ajuta cu un răspuns sa ma liniștesc puțin ca tremur de aseară 🙁 avem nevoie de niște bani și acum am alta problema mai mare pe cap”

Nu trebuie sa va faceti griji ca veti fi trasa la raspundere pentru divulgarea datelor contului unui necunoscut, intrucat este vorba de o inselatorie pentru derularea unei operatiuni de spalare de bani prin intermediul contului dumneavoastra Evrixa.

Dumneavoastra nu puteti fi acuzata de vreo infractiune, precum spalarea de bani, pentru ca nu ati fost constienta de aceste operatiuni deruate de hoti, ci doar o victima, un intermediar utilizat de infractori, printr-o frauda.

Infractorii au transferat bani murdari prin intermediul contului dumneavoastra pentru se pierde urma acestora, astfel incat sa poata fi folositi legal ulterior.

Ceea ce trebuie sa faceti este o plangere la Politie, pentru a-i ajuta sa dea de urma infractorilor, prin completarea formularului online de pe site-ul Politiei Romane, de la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Politie.

8 − = 3