Cetelem m-a dat la Biroul de Credit, desi am platit lunar 200 de lei. Ce pot sa fac?

cetelem card credit retragere din romania

„Bună ziua!

Va rog frumos sa ma ajutați am o problema cu cetelem.
Am făcut un contract pe o suna de 2900 de lei pe 18 luni toata suma si dobanda am achitato apoi mam inteles cu cei de la cetelem ca pot sa mai folosesc cardul 4 ani dar la sfârșitul termenului sa am pe card 2900 de lei… vreau sa precizez ca lunar am platit 200 de lei chiar si mai mult si banii care ii platesc nu îmi raman pe cardul cetelem cei de la cetelem mi retrage lunar, iar acum mau dat la biroul de credit sa le mai dau inca 2970 lei in 15 zile.

Cum este posibi? Va rog sa ma ajutați”

Motivul pentru care Cetelem v-a raportat la Biroul de Credit este acela ca ati avut restante de peste 30 de zile la plata ratelor.

Intrebarea pe care o puneti este: daca am platit lunar 200 de lei, cum am acumulat restante?

Raspunsul este urmatorul: dobanda pentru banii cheltuiti de pe card a fost mai mare decat cei 200 de lei achitati lunar, astfel ca nu au acoperit datoria luara. Aceasta s-a acumulat de-a lungul timpului si ati ajuns sa depasiti 30 de zile de intarziere, moment in care Cetelem v-a raportat la Biroul de Credit.

Insa Cetelem ar fi trebuit sa va notifice cu cel putin 15 zile inainte de a va fi raportat la Biroul de Credit, aceasta este regula.

Ce puteti face pentru rezolvarea problemei cu Cetelem

Daca nu ati primit notificari de la Cetelem privind raportarea la Biroul de Credit, atunci trebuie sa faceti o reclamatie in care sa cereti stergerea din Biroul de Credit si oferirea unei solutii pentru achitarea datoriei in conditii mai avantajoase, conform situatiei dumneavoastre financiare.

Pe de alta parte, Cetelem a anuntat ca se retrage din Romania (vezi foto), situatie in care nu va mai prelungi valabilitatea cardului de credit, astfel ca veti fi nevoit sa achitati intreaga datorie.

Bancile si IFN-urile sunt obligate insa de lege sa ofere clientilor solutii de achitare a datoriilor in functie de situatia financiara a acestora, pentru evitarea executarii silite.

Va rog sa reveniti cu raspunsul la reclamtie primit de la Cetelem, pentru a va ajuta sa rezolvati problema restantelor la cardul de credit.

+ 3 = 11