Creditfix nu vrea sa negocieze prin CSALB. Ce pot sa fac?

„Am luat un credit de la Credifix pentru ca aveam datorii mari, grad de indatorare peste 80%, apoi nu l-am mai putut plati. Le-am cerut sa amane ratele sau sa le faca mai mici, dar au refuzat. Am trimis o cerere si la CSALB, dar nu au fost de acord sa negocieze. Ce pot sa mai fac, ca sa scap de datorii?”

Solutionarea pe cale amiabila a litigiilor prin intermediul CSALB (Centrul de Solutionare Alternativa a Litigiilor Bancare) nu este obligatorie pentru IFN-uri si banci, asadar Crediprime are dreptul sa refuze negocierea cu dumneavoastra prin CSALB.

Problema este ca acest IFN nu accepta nici cererea dumneavoastra privind restructurarea creditului, dat fiind ca sunteti supraindatorata, cu toate ca aceasta este o obligatie legala.

Conform OUG 50/2010 privind contractele de credit prevede urmatoarele:

Articolul 84^2

(1) Creditorii au obligația de a avea politici și proceduri adecvate în virtutea cărora să depună eforturi pentru a aplica, dacă este cazul, o restructurare rezonabilă datorată dificultăților financiare înainte de a demara procedura de executare silită.

(2) Măsurile de restructurare datorată dificultăților financiare țin seama, printre alte elemente, de situația consumatorului și constau în următoarele:

a) refinanțarea totală sau parțială a contractului de credit;

b) modificarea termenelor și condițiilor existente ale unui contract de credit, care include:

(i) prelungirea duratei contractului de credit;

(ii) modificarea tipului de contract de credit;

(iii) amânarea plății tuturor sau a unei părți a ratelor de credit pentru o anumită perioadă;

(iv) schimbarea ratei dobânzii;

(v) oferirea unei perioade fără plăți;

(vi) plăți parțiale;

(vii) conversii monetare;

(viii) iertarea parțială de datorie și consolidarea datoriilor;

(3) Lista măsurilor potențiale de restructurare datorată dificultăților financiare prevăzute la alin. (1) nu aduce atingere niciunei prevederi legale naționale.”

OUG 50/2010

De aceea, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la ANPC impotriva Creditfix, pentru refuzul de a aplica legea cu privire la restructurarea imprumutului.

Reclamatia la ANPC o puteti face online, pe site-ul ANPC.ro, la acest link.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la ANPC, pentru a va ajuta sa rezolvati problema cu Creditfix.

− 5 = 1