Cum pot recupera banii pierduti din investitia in actiuni Electrica, pe platforma Charm Finance?

charm finance scam inselatorie

„Am fost fraudata pe o platforma de investitii, Charm Finance, cu actiuni Electrica si petroliere, precum si pe piata forex. Banii castigati apar in aplicatie, dar nu-i pot retrage, mi s-a spus ca trebuie sa platesc impozite in Anglia si o taxa pentru deblocare din Blockchain.

Pentru ca nu am mai avut bani, am facut si imprumuturi la banca pentru a putea retrage sumele investite, dar nici asa nu s-a rezolvat.

Ce sanse am sa-mi mai recuperez banii?”

Site-ul Charm Finance, la adresa de internet charm.fi, (foto) este o inselatorie (scam), prin care se fura banii celor convinsi ca pot castiga rapid bani multi prin investitii in actiuni, criptomonede sau pe piata forex (schimburi valutare).

Schema inselaciunii folosita de escroci este urmatoarea:

1. Te atrag, de regula pe retele sociale, precum Facebook, Whatsapp, Tik Tok, Telegram, ca poti castiga multi bani, foarte repede, printr-o investitie minima (cateva sute de euro), castiguri garantate de asa-zisi consultanti financiari si brokeri cu experienta, unii chiar romani, de fapt niste escroci;
  2. Te conving ca ai castigurile promise, punandu-te sa descarci pe telefon niste aplicatii false, in care ti se arata sume uriase castigate intr-un cont pe numele tau (cont fals) si te suna pentru a te convinge ca acele castiguri sunt reale;
  3. Folosesc conturi false pe platforme de criptomonede cunoscute, precum Coinbase sau Blockchain, iar falsi reprezentanti ai acestora te contacteaza pentru a-ti confirma castigurile si, ulterior, pentru a-ti spune ca trebuie sa mai platesti niste taxe sau impozite, pentru deblocarea banilor;
  4. Te pun sa-ti instalezi pe telefon aplicatii, precum Anydesk, prin care-ti controleaza telefonul si-ti pot fura banii din conturile bancare si-ti pot face chiar credite, pe numele tau;
  5. Dupa ce te-au convins sa investesti mai multi bani si ajungi disperat ca nu-i mai poti retrage, te pun sa platesti impozite si taxe, cu promisiunea ca-ti vei putea recupera banii, iar daca refuzi sa mai platesti, te ameninta cu Interpolul sau cu alte autoritati.

In aceasta situatie, singura modalitate pentru recuperarea banilor este sa faceti reclamatii la bancile prin care ati facut transferurile, Revolut si Raiffeisen, precum si o plangere pentru inselaciune la Politie, prin completarea formularului online de pe site-ul Politiei Romane, de la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la banci si de la Politie, pentru a va ajuta sa rezolvati problema fraudei online.

2 + = 4