Cum pot reduce dobanzile la IFN-urile Mozipo si TBI Bank?

„Am dobanzi exorbitante ifn mozipo si tby bank. Doresc sa imi reduca dobanzile la credite sa nu platesc dublu creditul luat.”

Pentru reducerea banzilor ridicate la creditele IFN-urilor aveti mai multe alternative, bazate fie pe legile pentru protectia consumatorilor, fie prin cereri de solutionare amiabila, direct cu IFN-urile sau prin intermediul CSALB.

Cu privire la legile pentru protectia consumatorilor, este vorba de OUG 50/2010 si de noua Lege nr.243 din 2024 pivind plaformare dobanzilor la creditele IFN-urilor, dar care va intra in vigoare abia peste 90 de zile, adica in luna noiembrie 2024.

Pana atunci, sfatul meu este sa trimiteti la IFN-urile Mozipo si TBI Bank cereri de diminuare a dobanzilor, bazate pe prevederile OUG 50/2010 privind creditele de nevoi personale.

IFN-urile sunt obligate de aceasta lege sa va ofere diverse masuri, precum reducerea dobanzii sau restructurarea creditului (vezi aici detalii).

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei creditelor de la Mozipo si TBI Bank.

9 − 6 =