Daca nu am inchis un credit refinantat, ce pot sa fac?

transfer ing revolut

„Bună ziua,
Am făcut la ING un credit de refinanțare, și un credit din 3 ( cele refinanțate) nu a fost închis în totalitate, am fost notificat curând de ING să închid creditul respectiv sau voi fi executat de ING. Toate ratele sunt la zi, fără întârzieri.

Am fost curând la BT să fac fac refinanțare la creditul neînchis, și nu am putut fiind blocat de ING în biroul de credit, salariul mi-a crescut între timp,
Acum vreau să ajung la o înțelegere cu banca.

Ce pot face ?
Mulțumesc mult pentru eventual răspuns.”

Daca nu ati inchis unul dintre imprumuturile refinantate la ING Bank, banca are dreptul sa anuleze creditul de refinantare si sa-l declare scadent anticipat, ceea ce inseamna ca va trebui sa-l achitati integral.

Pe de alta parte, ING nu poate sa va execute silit, pentru ca este obligata de lege (OUG 50/2010) sa va ofere, mai intai, o solutie de rambursare a datoriei, in functie de situatia dumneavoastra financiara (vezi aici detalii).

De aceea, solutia este sa cereti la ING Bank o restructurare a creditului, eventual printr-o noua refinantare, astfel incat sa puteti inchide imprumutul ramas la Banca Transilvania.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la ING Bank, pentru a va ajuta sa rezolvati problema cu refinantarea.

Un comentariu la “Daca nu am inchis un credit refinantat, ce pot sa fac?

− 7 = 0