Este legal ca banca sa-mi opreasca tot salariul, daca am restanta la credit?

restanta credit banca

„Buna ziua, m-am lovit recent de urmatoarea problema si anume : am o restanta la un credit ipotecar si banca mi-a oprit tot salariul pe luna aceasta si banii pe care vroiam sa ii folosesc sa platesc mai mult de jumatate din restanta.

Cand le-am spus ca nu este legal sa imi opreasca tot salariu deoarece este singurul venit ptr existenta mi-au zis ca ei pot retine orice suma intra in cont. Este legal?”

Este posibil ca banca sa va opreasca intreg salariul, in vederea acoperirii restantelor la credit, daca exista o astfel de clauza in contractul de credit.

De regula, in contractele de credit bancile isi rezerva acest drept, de a lua din conturi, fara acordul clientilor, sumele necesare pentru achitarea datoriilor.

Cu toate acestea, o astfel de practica poate fi considerata abuziva, mai ales in situatia in care clientul nu este notificat in prealabil sau daca ramane fara bani pentru traiul zilnic, cum ar putea fi cazul dumneavoastra, daca vi s-a luat intregul salariu si ati ramas fara bani in cont.

De aceea, sfatul meu este sa luati legatura cu banca si sa faceti o cerere in vederea gasirii unei solutii pentru achitarea ratelor la credit, in functie de situatia dumneavoastra financiara si in vederea evitarii raportarii la Biroul de Credit sau a executarii silite.

Banca este obligata, in cazul in care aveti dificultati cu plata creditului, sa va ofere diverse variante de restructurare a creditului, precum reducerea ratei, prelungirea perioadei de creditare, scaderea dobanzii sau amanarea platii ratelor.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul bancii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema datoriilor la credit.

× 3 = 27