ICredit ma ameninta cu puscaria! Ce pot sa fac?

icredit reclamatie

„Bună am unic de întârziere la banca icredit Suceava ca am avut niste probleme și Doamna L care este reprezentanta .Al banci din Suceava îmi face amenințări ca ma baga i n pușcărie îmi vine mereu la poarta și ma stresează ca bani și iar bani dar ieu nu lucrez ca dânsa în doua părți nu am salariu din 2 locuri de munca ca ia .ia lucreaza și la politia de frontiera salariu de stil de bun și lucrează și la banca la icredit .și vine mereu cu soțul și ma amenință sau facut ceva reduceri nu Lea luat în considerare sa le facă numai creștere dr dobânda cit de mare.vedeti va rog cum putem face .va mulțumesc „

Este ilegal ca o banca sau IFN sa-si ameninte clientii.

Legea contractelor de credit (OUG 50/2010) prevede urmatoarele:

„Se interzice utilizarea de tehnici care să hărţuiască sau să abuzeze orice persoană în legătură cu recuperarea creanţelor.

Se interzice utilizarea, în cadrul procesului de recuperare creanţe, de ameninţări sau alte tehnici agresive, cu scopul de a vătăma fizic ori psihic consumatorul ori rude ale acestuia ori de a-i afecta reputaţia sau proprietatea”

art.712 din OUG 52/2016

Trebuie sa stiti ca pentru neplata unui credit nu se face inchisoare, ci doar puteti fi executat silit, prin poprirea salariului si conturilor bancare sau se poate pune sechestru pe bunuri personale, precum masina sau locuinta, daca datoriile sunt prea mari.

Insa legea creditelor obliga bancile si IFN-urile sa-si ajute clientii sa-si achite datoriile, inainte de a fi execuati silit (vedeti aici cum).

Ce trebuie sa faceti pentru rezolvarea problemei cu ICredit:

1. Faceti o reclamatie la ICredit, pentru ca ati fost amenintata. Nu uitati sa cereti numar de inregistrare a reclamatiei. Vedeti aici cum puteti face reclamatia la ICredit.
  2. Cereti la Icredit un plan de achitare a datoriilor, daca nu puteti plati la timp ratele la credit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la ICredit, pentru a va ajuta sa rezolvati problema restantelor.

9 − 3 =