IFN Mozipo are dreptul sa-mi aplice dobanda de intarziere?

mozipo dobanda penalizatoare

„Bună ziua
Vin și eu cu o întrebare
La 193 de zile de întârziere IFN Mozzipo mai are dreptul să-mi aplice dobânda de întârziere?
Mulțumesc anticipat”

IFN-urile si bancile au dreptul sa aplice dobanda de intarziere pentru restantele la credite, pana in momentul inceperii executarii silite, conform prevederilor legale (OUG 50/2010):

Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor și a dobânzilor penalizatoare„.

OUG 50 din 2010

Pe de alta parte, dobanda penalizatare pentru intarzierile la plata ratelor nu poate fi mai mare decat dobanda creditului, plus inca 3 puncte procentuale.

De asemenea, valoarea totala a dobanzilor de penalizare nu pot depasi valoarea restantelor, impunde legea (vezi aici detalii).

Bancile si IFN-urile sunt obligate de lege sa va ofere solutii de achitare a datoriilor, daca intampinati probleme financaire (vezi aici detalii).

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti la Mozipo o cerere pentru restructurarea creditului, pentru a putea achita restantele si a nu ajunge sa fiti executat silit.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Mozipo, pentru a va ajuta sa rezolvati problema intarzierilor la plata imprumutului.

+ 5 = 8