In cat timp se actualizeaza Biroul de Credit, pentru o refinantare?

oney bank reclamatie

„Bună ziua!

În cat timp biroul de credit se actualizează ?
Am credit finalizat prin Oney și doresc o refinanțare la o instituție financiară dar mi se vede creditul achitat.

Mulțumesc !”

Actualizarea situatiei din Biroul de Credit se face in cateva zile, dupa ce banca sau IFN-ul la care aveti credit, respectiv Oney Bank, transmite la Biroul de Credit noile informatii pozitive sau negative cu privire la evolutia imprumutului.

Trebuie sa stiti ca datele din Biroul de Credit nu se pot radia la solicitarea unei banci, pentru incadrarea in gradul de indatorare, insa respectiva banca poate sa vada daca mai aveti rate sau daca imprumutul este achitat.

Radierea datelor din Biroul de Credit se face doar dupa 4 ani de la ultima informatie procesata cu privire la creditul respectiv.

Va rog sa reveniti, daca aveti probleme cu refinantarea creditului de la Oney Bank.

10 raspunsuri la “In cat timp se actualizeaza Biroul de Credit, pentru o refinantare?

1. o

Doresc refinanțare la un credit în sold la bancă deoarece au scăzut dobânzile iar cu rata asta care se vede încă îmi crește gradul de îndatorare.

1. o

Cei de la bancă au zis ca nu mă încadrez deocamdată deoarece se vede rata de 524,99 ron.
                  După ce se actualizează BC atunci este ok.
                  Asta mi-a zis asta vă zic.

Se vede rata pentru ca nu e platita sau pentru ca e platita? Pentru ca daca e platita si creditul finalizat, cum ati spus, chiar daca se vede, nu se ia in calcul.

Ca sa intelegeti, datele din Biroul de Credit se pastreaza timp de 4 ani, nu pot fi sterse, deci rata aceea ramane acolo, cu statutul aferent: platita sau nu.

In acest caz, dat fiind ca imprumutul este achitat, ratele la Oney nu se mai iau in considerare la calcularea gradului de indatorare pentru refinantarea creditului.

oney reclamatie

× 4 = 20