Kruk mi-a pus poprire pentru un credit achitat din 2006! Ce pot sa fac?

„Bună ziua,

În anul 2006 am solicitat un credit la BRD pentru achiziționarea unui auto(Logan). Valoarea creditului …21.919,37 ron. Am achitat creditul respectiv, dar acum sunt executata silit, mi s a pus poprire pe pensia de boală.

Banca a cesionat creanta către KRUK,cu o valoare mai mare decât creditul(22.843,88 ron). Cei de la KRUK îmi solicită o adresa de sistare a datoriei.

Banca nu mi poate elibera adresa respectivă, deoarece nu mai figureze în baza de date. Vă rog să mă ajutați.
Sunt pensionata pe caz de boală, cu o pensie în cuantum de 128 lei. Nu mi permite sa mi angajez un avocat.

Va mulțumesc!”

Daca BRD nu va mai poate elibera o adresa de sistare sau achitare a datoriei pentru creditul din 2006, dat fiind ca nu mai figurati in baza de date a bancii, problema trebuie rezolvata de Kruk.

Sfatul meu este sa trimiteti la Kruk dovezile pe care le mai aveti (chitante) privind plata creditului la BRD, si sa cereti Kruk sa va ridice poprirea, daca ati platit respectivul imprumut.

Kruk se poate adresa BRD, de la care a cesionat creditul, pentru a afla situatia acestuia, in vederea luarii deciziei de anulare a popririi.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Kruk, pentru a va ajuta sa rezolvati problema popririi.

9 − = 5