Mai Mai Credit nu vrea sa-mi anuleze creditul acordat cu depasirea gradului de indatoare. Ce pot sa fac?

mai mai credit ifn reclamatie

„Am cerut la Mai Mai Credit sa-mi anuleze creditul, pentru ca mi l-au dat desi eram supraindatorat, iar acum nu mai fac fata si altor rate la celelalte IFN-uri. In acest moment sunt supra-indatorat, iar dobanda practicata este pur si simplu impovaratoare si nu mai pot scapa de datorii. Dar cei de la Mai Mai Credit nu vor sa ma ajute. Ce pot sa fac?”

Creditele acordate ilegal, in cazul de fata cu incalcarea Regulamentului BNR (Banca Nationala a Romaniei) privind gradul de maxim de indatorare de 40% din venituri, ar trebui anulate sau restructurare, la cererea clientilor, astfel incat acestia sa poata sa-si achite datoriile, dat fiind ca sunt supraindatorati, cum este si cazul dumneavoastra.

Daca Mai Mai Credit, la fel ca restul IFN-urilor si bancilor, este obligata de lege sa va ofere o solutie avantajoasa de a rambursa imprumutul, prin restructurarea acestuia, in functie de situatia dumneavoastra financiara.

Astfel, OUG 50/2010 privind contractele de credit arata urmatoarele, la articolul 84^2:

(1) Creditorii au obligația de a avea politici și proceduri adecvate în virtutea cărora să depună eforturi pentru a aplica, dacă este cazul, o restructurare rezonabilă datorată dificultăților financiare înainte de a demara procedura de executare silită.

(2) Măsurile de restructurare datorată dificultăților financiare țin seama, printre alte elemente, de situația consumatorului și constau în următoarele:

a) refinanțarea totală sau parțială a contractului de credit;

b) modificarea termenelor și condițiilor existente ale unui contract de credit, care include:

(i) prelungirea duratei contractului de credit;

(ii) modificarea tipului de contract de credit;

(iii) amânarea plății tuturor sau a unei părți a ratelor de credit pentru o anumită perioadă;

(iv) schimbarea ratei dobânzii;

(v) oferirea unei perioade fără plăți;

(vi) plăți parțiale;

(vii) conversii monetare;

(viii) iertarea parțială de datorie și consolidarea datoriilor;

ANPC

Asadar, sfatul meu este sa trimiteti la Mai Mai Credit o cerere de restructurare a imprumutului, conform prevederilor legale de mai sus, dat fiind ca sunteti supraindatorati, pentru a putea rambursa creditul.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Mai Mai Credit, pentru a va ajuta sa rezolvati problema supraindatorarii.

8 + = 15