Nu pot scoate fiscalul la masina, pentru ca am sechestru. Ce e de facut?

sechestru masina

„Bună ziua, va rog sa ma lămuriți. Am un credit din 2017, am plătit pana în 2020 când am fost în imposibilitate de a mai plății. Din 2021 mi sa făcut poprire pe salariu.

Pana aici liniște și pace, acum eu am vrut sa mi vând o mașină co o valoare de 2mii euro,surpriza, nu pot scoate fiscalul ptr ca am SECHESTRU. Repet:ratele se plătesc la data fără întârziere, fără întrerupere din 2019.

Masina am vândutt o, de fapt nu am vândut o, doar contract de vânzare cumpărare și dat banii. Va rog, spuneți mi ce pot face în situația mea? Multumesc”

In cadrul procesului de executare silita, executorul judecatoresc poate pune atat poprire pe conturi, cat si sechestru pe bunuri mobile, precum masina, sau imobile, precum un apartament.

In cazul dumneavoastra, este posibil ca executorul sa fi pus poprire pe salariu si sechestru pe masina, insa nu a decis si scoaterea la vanzare a masinii prin licitatie.

Dat fiind ca masina este sub sechestru, nu poate fi vanduta. Dar daca dumneavoastra nu stiati de acest lucru, probabil in lipsa informarii adecvate din partea executorului, nu puteti fi acuzat de rea-credinta.

Aveti doua solutii la indemana:

1. Anulati contractul de vanzare-cumparare a masinii si returnati banii cumparatorului;
  2. Achitati integral datoria, in vederea ridicarii popririi si a sechestrului pe masina, astfel incat sa puteti vinde masina;

Va rog sa reveniti, daca aveti nevoie de ajutor cu executarea silita.

1 × = 3