integral-collection-credius

„Bună ziua,

am făcut un credit la Credius, și am rămas în urmă cu două luni, am primit un mesaj de la Integrall Collection cum că ar veni la domiciliu între data de 13 -14 luna aceasta, iar atunci am plătit o plată parțială in data de 14 de 530 lei din 1000 de lei.

Acum am primit din nou mesaj de la Integrall Collection că vin la domiciliu în data de 19 luna aceasta, eu nu pot plati până în data de 25 luna aceasta, oare chiar vin? Și dacă vin ce vor face? Va rog ajutati-ma.

Mulțumesc.”

Legea (OUG 50/2010) interzice firmelor de recuperare creante, precum Integral Collection, sa va ameninte cu vizita la domiciliu, daca aveti restante la plata creditului.

„Se interzice utilizarea de tehnici care să hărţuiască sau să abuzeze orice persoană în legătură cu recuperarea creanţelor.
Se interzice utilizarea, în cadrul procesului de recuperare creanţe, de ameninţări sau alte tehnici agresive, cu scopul de a vătăma fizic ori psihic consumatorul ori rude ale acestuia ori de a-i afecta reputaţia sau proprietatea”
, se arata in art.712 din OUG 52/2016 privind contractele de credit.

In schimb, aceeasi lege, OUG 50/2010 privind contractele de credit, obliga firma de recuperare Integral Collection sa va ofere un plan de achitare a datoriilor, daca aveti probleme cu rambursarea acestora.

Planul de achitare a datoriilor poate include eşalonarea plăţii sumelor datorate, reducerea sumei totale de plată, oferirea unei perioade fără plăţi, consolidarea mai multor datorii.

Iata prevederile art. 711 din OUG 52/2016 cu privire la planul de achitare a datoriilor:

„Art. 711. — Entitatea care desfăşoară activitatea de recuperare creanţe elaborează, împreună cu consumatorul, un plan de achitare a datoriilor/obligaţiilor adaptat la veniturile actuale ale acestuia, ce poate include:
a) eşalonarea plăţii sumelor datorate;
b) reducerea sumei totale de plată;
c) oferirea unei perioade fără plăţi;
d) consolidarea mai multor datorii.”

OUG 50 din 2010

Ce trebuie sa faceti pentru rezolvarea problemei cu Integral Collection:

1. Faceti o reclamatie la Integral Collection, la telefon 0373.785.108, pentru ca ati fost amenintata. Nu uitati sa cereti numar de inregistrare a reclamatiei.
  2. Solicitati la Integral Collection un plan de achitare a datoriilor, daca nu puteti plati la timp ratele la creditul de la Credius.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la Integral Collection, pentru a va ajuta sa rezolvati problema creditului de la Credius.

2 raspunsuri la “Pot fi amenintata cu vizita la domiciliu de catre o firma de recuperare creante?

1. c

Bună ziua, mulțumesc mult pentru ajutor, astăzi am aflat de la poliție că cei de la Credius ma-u acuzat de frauda mă gândesc că din cauza că am întârziat cu plata. E normal așa ceva? Ce pot sa fac?

Nu este posibil sa va acuze Credius de frauda pentru ca ati intarziat cu rata.

Pentru restantele la credite nu puteti raspunde penal, ci doar civil, cu executarea silita.

Trebuie sa faceti o plangere la Politie cu privire la aceasta acuzatie, pentru a afla despre ce este vorba.

Reveniti va rog cu raspunsul primit de la Politie, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

5 + = 7