Se poate pune poprire pe un credit neplatit de 6 ani? Nu e prescris?

TBI Bank reclamatie credit

„In 2018 am făcut o rata la TBI pentru un telefon și nu am platit rata iar acum m-am angajat și mi-au pus proprie pentru acel credit , menționez că acum un an am sunat la banca să mă interesez de acea rata/credit și mi-au zis că nu figurez in baza de date.ce sfat îmi puteți da?multumesc”

Chiar daca datoria la credit e veche de 6 sau mai multi ani, vi se poate pune poprire pe salariu si pe conturile bancare.

Prescrierea datoriei se poate face doar la daca in judecata dati banca sau firma de recuperare creante si cereti anularea executarii silite, in baza prescriptiei prevazute de Codul de procedura civila. Conform acestuia, daca banca sau alt creditor nu a incercat timp de 3 ani sa recupereze datoria, aceasta se poate anula.

De aceea, daca nu ati primit nicio notificare privind plata datoriei de la TBI Credit sau de la firma de recuperare creante, sfatul meu este sa luati legatura cu un avocat in vederea anularii datoriei, in baza prescriptiei.

Va rog sa reveniti, daca aveti nevoie de ajutor cu poprirea si prescrierea datoriei la TBI Bank.

1 × 9 =