Etichete: refinantare ing

Care este termenul legal in care Hora Credit trebuie sa-mi ramburseze sumele achitate in plus?
reclamatie hora credit

„Bună ziua, am avut un credit de 1300ron la hora Credit. În data de 2.02.2024 am făcut refinanțare la Ing iar creditul a fost achitat și de către mine direct din aplicația hora cât și de către Ing.
Din data de 5.02.2024 aștept sa îmi restituie suma de 1298.8 RON achitata în plus. Singurul răspuns este în cel mai scurt timp posibil.
Exista un termen legal în care ei pot rambursa sumele de bani?
Multumesc”

Postat in data: 19 feb., 2024

Cum pot sa refinantez imprumuturile IFN-urilor, sa raman cu o singura rata?

Bună ziua, am și eu nevoie de o îndrumare, ajutor. Am un credit la de 40000 lei la ING cu o rata de 1200 lei, la provident de 12000 lei cu o rata de 800 lei, și 3 împrumuturi la IFN total 4000 lei.

Am ajuns în situația aceasta în urma divorțului, întrucât ne judecam pentru casa și mașinile avute în timpul căsătoriei, și pentru alocația minorei pe care nu o primesc din 2019. Acum am obținut hotărârea judecătorească. Datorita proceselor și îngrijirea minorului am rămas în urma cu achitarea datoriilor lucru ce a dus la poprire(care a fost achitata), dar figurez în baza de date.

Ideea este dacă se poate sa ajung la o înțelegere cu o banca în ve vederea refinanțării împrumuturilor.Să rămân cu o singura rata. Menționez ca venitul net este de 5000 lei plus 700 lei pensie alimentara plus 600 lei bonuri de masa.Vă rog dacă se poate sa ma ajutați! Vă mulțumesc!

Postat in data: 07 feb., 2023

Cat dureaza refinantarea unui credit?
refinantare credit banca transilvania

„Va salut. Am facut o refinantare a unui credit de nevoi personale de la ING,urmand a fi refinantat de Banca Transilvania. S-a facut refinantarea, s-a facut inchiderea contului, insa acum Banca Transilvania spune ca trebuie sa primeasca un e-mail din partea ING, iar dupa aceea pot primi banii suplimentari.

Dupa o lunga asteptare,mi se pare o taraganeala, o rea voință. Vi se pare normal? Va multumesc.”

Postat in data: 20 iun., 2022

Ce mi se poate intampla daca nu duc dovada inchiderii creditelor refinantate?
reclamatie-ingbank

Buna ziua , va rog sa ma ajutati …am facut o refinantare in luna oct 2021 la ING , am ,,acoperit” 2 credite de la alte banci (un IFN de 5000 lei si un RAIFEISSEN de 10000 lei ) . De la acel IFN am primit adresa de inchidere , de la Raifeissen , nu …

Intre timp , cam dupa aprox o luna , avand nevoie de bani , am ,,intrat” din nou in cardul ,,refinantat” , de la RAIFEISSEN + ca am solicitat la acelasi IFN , inca un credit de 3000 lei .

Intre timp , adica dupa 3 luni de la refinantare , acum , in ianuarie , am primit email de la ING , ca daca nu ,,aduc” dovada inchiderii creditelor refinantate , ma vor executa silit pt plata anticipata si incetarea creditului . Acest lucru ma sperie foarte tare , avand in vedere ca nu am nici macar o zi intarziere la plata ratelor , la nici un impumut , nu sunt rau platnic.

Am facut ,,solicitare” la ING , explicandu le lucrul acesta , sa ajung la o ,,intelegere” , dar , mi s-a spus ca trebuie neaparat ,,acoperite” , conform contractului , ca daca nu , se va trece la executare silita ( nu inteleg de ce , fiind cu ratele la zi , fara intarzieri ! ) si inchiderea contractului.

Cum as putea ,,iesi” din situatia asta neplacuta , decat prin ,,acoperirea” acestor credite refinantate ? Alta posibilitate nu ar fi ? O sa ,,apar” ca rau platnic in biroul de credite ? ( nu vad de ce , din moment ce am platit totul la timp ! ).

Si as mai avea o nelamurire , va rog ! Daca acel IFN refinantat , l am declarat inchis , cu adresa de lichidare si am solicitat alt credit , tot acolo , la o luna dupa refinantare , ar trebui ,,acoperit” si asta , pt a evita ,,executarea” silita ? Va multumesc

Postat in data: 14 feb., 2022