Trebuie sa platesc sa retrag banii dintr-o platforma de investitii?

alaris finance frauda

„Bună ziua,vă rog frumos mă puteți ajuta cu un răspuns?

Am avut un cont de investiții, pentru retragerea banilor, m-au redirecționat către o platformă.Apoi mi-au spus că nu am cont activ deschis pe respectiva platforma,și că banii sunt blocați pe acea platforma.Imi arata banii in assets,dar nu în cont.

M-a sunat un domn și mi-a spus că dacă vreau sa retrag banii trebuie să depun 10% din suma în cont și apoi să-i scot.

Exista vreo posibilitate să-mi recuperez banii?
Mulțumesc frumos,cu stimă.”

Solicitarea platii unui comision, taxa sau procent din suma investita in criptomonede precum bitcoin sau actiuni este o metoda de inselatorie in cazul fraudelor online.

Asa-zisa platforma de investitii Allaris Finance, activa in prezent pe internet la adresele alaris-trade.online (vezi foto) sau web.online-platform.trade este de fapt un site prin care va sunt furati banii si datele personale si cele ale conturilor bancare.

Si site-ul Skill Genic, activ acum la adresa skill-genic.com, este o escrocherie care pretinde ca ofera cursuri (training) pentru investitii, dar in realitate este un instrument pentru realizarea fraudelor online.

De aceea, sfatul meu este sa nu platiti niciun ban pentru retragerea investitiilor, pentru ca veti ramane si fara acestia.

Ceea ce trebuie sa faceti este o plangere la Politie, pentru inselaciune, si sa intrerupeti legatura cu impostorii care spun ca sunt consultanti financiari sau brokeri.

De asemenea, trebuie sa faceti o reclamatie si la banca prin care ati facut platile, in vederea unei posibile recuperari a transferurilor si a blocarii conturilor in care s-au facut tranzactiile frauduloase.

Va rog sa reveniti cu raspunsurile primite de la banca si de la Politie, pentru a va ajuta sa rezolvati problema fraudei online.

10 raspunsuri la “Trebuie sa platesc sa retrag banii dintr-o platforma de investitii?

1. Anonim

Buna ziua.Si eu am avut o experienta foarte neplacuta.Am vazut un video pe o retea de socializare in care Razvan de la Neatza povestea cum poti face bani investind doar 250 euro.Nu am mai stat pe ganduri si am intrat pe un site unde m-am logat(GLM Trade).

M-a sunat un operator cu care am vorbit si dupa mi- a zis ca o sa ia legatura cu mine un brocker.Dupa cateva zile brockeru mi-a propus sa facem o investitie de 1500 euro sa cumparam actiuni omv si dupa aia sa le vindem la pret mare facand un profit de 20000 euro.

Dupa o saptamana cand au intrat banii pe contul meu de la Glm Trade m-a sunat cineva si mi-a zis ca pentru a scoate suma aceasta de bani trebuie sa platesc impozit in Anglia care ar fi 3500 euro.Bineinteles nu mi s-a parut nimic suspect mai ales ca vazusem ca Razvan chiar recomanda sa faci investitii.Dupa ce am transferat de pe Revolut pe Binance si dupa aia doamna mi-a dat o adresa unde sa depun.

Cand a fost acceptata plata a zis sa scoatem banii.Am transferat si dupa cateva minute m-a sunat cineva care a zis ca e de la Blockchain si ca e o suma foarte mare si ca trebuie sa depun 10 la suta (adica 2000)ca sa ii deblochez.Am primit dupa care un email ca vor fi deblocati intre 15 si 30 de zile.

Dupa vreo 20 zile mi-a zis brockeru sa imi descarc Atomic Wallet ca imi intra banii de pe Blochchain.Au intrat.Am incercat sa ii scoatem si nu mergea la care brockeru mi-a zis ca a dat nr meu la suport Atomic si o sa ma sune cineva de acolo.Ma sunat o doamna si mi-a spus ca trebuie sa depun 0,8eth ca sa deblochez reteaua.

Dupa ce am depus si banii aia am incercat sa ii scoatem si tot cica nu mergea.Mi-a zis sa ii dau copie de pe buletin pt a face firma un cont si a scoate banii.

De atunci nu mai raspunde nimeni la mesaje.Ce as putea face?imi mai pot recupera banii inapoi?Stau acuma si ma gandesc cum am putut fi atat de naiva ..Multumesc

Site-ul GLM Trade este o inselatorie (scam), dupa cum s-au plans si alti cititori (vezi aici detalii)

Escrocii folosesc platformele de criptomonede Binance, Atomic Wallet si Blockchain pentru a crea conturi false sa va pacaleasca pentru a mai investi bani si a plati impozite si taxe de retragere pentru asa-zisi bani blocati.

Pentru prinderea escrocilor si recuperarea banilor pierduti, trebuie sa faceti plangere la Politie, prin completarea formularului online de pe site-ul Politiei, de la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online

De asemenea, trebuie sa faceti reclamatie la Revolut si sa cereti rambursarea banilor transferati hotilor.

Va rog sa reveniti cu raspunsurile primite de la Revolut si Politie, pentru a va ajuta sa rezolvati problema fraudei.

1. a

M-a sunat un domn după ce am aplicat la o reclamă pe Facebook,și mi-a deschis un cont de investiții.Am transferat banii in cont (Allaris Finance),bine domnul respectiv mi-a spus că îmi pot retrage oricând banii,dar nu a fost așa.

Dupa 1 luna și 2 săptămâni m-a sunat alt domn sa mă ajute sa retrag banii,și i-am retras in wallet(coinbase).Ca mai apoi să-mi spună că nu am contul activat de brokerul meu si că trebuie să plătesc 10%,ca sa pot retrage banii.Eu nu cred deoarece mai înainte de acest domn m-a mai sunat cineva să-mi spună să-mi deschid alt cont că nu pot retrage alt fel…

Aceasta aplicatie este falsa, pentru a va pacali ca banii au fost investiti in criptomonede USDT.

aplicatie cripto frauda

usdt crypto frauda

Cum ati facut mai exact transferul? Din contul dumneavoastra (aplicatie) la ce banca si in ce cont, pe ce nume?

Mercuryo.Atat scrie .Da din contul meu,și mi-a deschis cont pe Allaris Finance
          ,pe numele meu, doar că nu-i mai puteam retrage,până nu m-a contactat cel de-al doilea domn și m-a îndrumat cum să-i transfer in Coin base

1. a

Cred că este o companie Skill Genic,am efectuat transfer cu card de unica folosință Revolut.

Apoi,d. Luca Hoffer,așa s-a prezentat,agent broker, mi-a deschis cont pe Allaris Finance,o platforma de investiții.Am ajuns aici în urma vizionarii unui clip(fake)pe google,în care guvernatorul BNR, Mugur Isărescu îndemna românii să investească în acțiuni la Peco.

Toată treabă este că într-un final mi-am retras banii din contul de investiții,cu ajutorul unui domn Dragomir,spune că lucrează în cadrul companiei,platformei Allaris Finance,doar că au ajuns prin rețeaua BNB,in Coinbase.Imi arata in assets dar nu îi pot scoate.Domnul insistă să mai transfer 525€,că să-mi activez contul pe Coinbase, deoarece d Luca nu mi l-ar fi activat de la început.

I-am spus că nu e vina mea Ca nu aveam de unde sa știu,dar degeaba.Intrebarea mea este,ce pot face și cum ca sa pot scoate banii.

Trebuie sa stiti ca Skill Genic nu este o companie, ci un site pentru fraude online, ca si Allaris Finance, iar persoanele care v-au contactat si care s-au prezentat ca fiind reprezentanti ai acestor companii sunt niste escroci.

Ei v-au spus ca banii sunt blocati pentru a va pacali sa le mai dati niste bani, pentru dezactivarea contului din Coinbase, dar in realitate nu exista un cont in Coinbase.

In ce cont ati facut transferul din aplicatia Revolut?

6 × = 6